Typ obiektu: | Téměř nulový, nízkoenergetický dům |
Projektant: | Ing. arch. Vendula Cimala |
Firma budowlana: | Progressproject, s.r.o. |
Zapotrzebowanie pomiarowe na ciepło do ogrzewania: | do 50 kWh/(m2a) |
Konstrukcja: | Konstrukcja murowana jednowarstwowa bez dodatkowej izolacji |
Zastosowany asortyment HELUZ
Małżeństwo z trójką dorosłych dzieci chciało tylko wyremontować swój dom, który stał się za duży dla dwojga. Jednak los zadecydował inaczej. Eksplozja w sąsiedztwie tak bardzo zniszczyła budynek, że zamiast drobnych przeróbek nastąpiła całkowita przebudowa. Dzięki zastosowaniu cegieł HELUZ FAMILY inwestorzy zamieszkali jednak w nowym domu już po kilku miesiącach.
Przyczyną eksplozji, która we wrześniu 2018 roku wstrząsnęła małą wioską, była nieprofesjonalna manipulacja z materiałami do nielegalnej produkcji fajerwerków. Wybuch zniszczył ponad pięćdziesiąt domów w okolicy, trzy budynki w bezpośrednim sąsiedztwie zostały tak zniszczone, że trzeba było je zburzyć. Jednym z nich był dwukondygnacyjny dom rodzinny z lat 80-tych, w którym mieszkało małżeństwo, wcześniej również z dziećmi. Przed katastrofą zaplanowali częściową odbudowę.
„Kiedy nasze dorosłe dzieci opuściły dom, stał się za duży dla nas dwojga. Pomyśleliśmy, że na parterze który w większości zajmowało zaplecze techniczne wybudujemy kawalerkę, a czteropokojowe mieszkanie na pierwszym piętrze zostawimy dla dzieci z rodzinami, kiedy przyjadą w odwiedziny. Ale zanim mogliśmy zrealizować plan, nastąpiła eksplozja”- opisuje właścicielka. Nie lubi wspominać tragicznego wydarzenia, ona i jej mąż wyszli bez szwanku jedynie dzięki grze szczęśliwych zbiegów okoliczności, ponadto wybuch zabrał jej dom, do którego była silnie przywiązana emocjonalnie - jej rodzice budowali dom przez wiele lat, a sama spędziła tam wiele szczęśliwych lat z nimi oraz własną rodziną. Dziś jednak może już spojrzeć na nieszczęście z drugiej strony i pamięta m.in. o nieocenionej pomocy bliskich, przyjaciół, znajomych, ale także nieznajomych, którzy wspierali ich materialnie lub finansowo. „Dzięki” nieszczęściu, ma z mężem teraz nowy, nowoczesny dom, który jest idealny zarówno pod względem wielkości, jak i funkcji.
POMOC RODZINNA
Brzmi to niewiarygodnie, ale małżeństwo przeprowadziło się do nowego domu niecałe sześć miesięcy po katastrofie. Projekt Inż. arch. Venduly Cimala z firmy Progessproject mieli w rękach już w listopadzie, w czerwcu następnego roku przeprowadzili się. Projekt nie wymagał żadnych modyfikacji, od samego początku dokładnie odpowiadał potrzebom i życzeniom obojga małżonków. Powód był prozaiczny – wszystkie wymagania inwestorów zostały szczegółowo sformułowane przez ich zięcia budowlańca Davida Musila który wspólnie z panią architekt stworzyli projekt. „Nie byliśmy narażeni na żadne skomplikowane decyzje dotyczące wyboru rodzaju domu czy materiałów i technologii budowlanych. David Musil zna nas i nasz sposób życia bardzo dobrze, potrafił decydować o fundamentalnych dla nas sprawach i nie mieliśmy powodu, aby w jakikolwiek sposób negować te propozycje ”- mówi inwestor.
PRZESTRZEŃ I KOMFORT
A jakie wymagania inwestorów były ważne dla projektu? „Ponieważ cała trójka dzieci opuściła już gniazdo, intencją było stworzenie na istniejących fundamentach tylko parterowego domu z układem 4+kk, który spełniłby wymagania małżonków na dużą przestrzeń życiową, tak aby cała rodzina mogła spotykać się przy stole i każda para miała swoje własne pomieszczenie dla prywatności. Dom zaprojektowano tak, aby spełniał parametry o niskim standardzie energetycznym. Wybrano zwarty i prosty kształt, z wysokiej jakości układem i celową kompozycją otworów okiennych ”, David Musil opisuje podstawowe cechy.
Nacisk położony jest na główny salon tak, aby jego powierzchnia w domu była jak największa. Wejście do domu prowadzi przez przedsionek, z którego bezpośrednio wchodzi się do pomieszczenia gospodarczego. Z przedsionka prowadzi korytarz, z którego wchodzi się do pozostałych pomieszczeń w domu. Po prawej stronie znajduje się osobna toaleta, łazienka oraz garderoba, która może służyć również jako pokój gościnny. Po lewej stronie jest sypialnia i wejście do salonu z aneksem kuchennym. Ostatni pokój znajduje się na końcu korytarza. „Kompozycja okien oparta jest na układzie budynku i usytuowaniu domu na rogu. Ze względu na to, że elewacja północna odwzorowuje linię ulicy, okna znajdują się tylko na elewacjach od strony ogrodu. Ze salonu i sypialni na południowy taras prowadzą duże francuskie okna ”- dodaje David Musil. Małżeństwo bardzo chwali bliskie sąsiedztwo wnętrza z ogrodem. „David wiedział, jak bardzo lubię przebywać w ogrodzie. W poprzednim domu mieliśmy ograniczony widok na ogród, okna z kuchni na piętrze prowadziły na ulicę, w kierunku z którego nastąpił wybuch. W nowym domu ta strona jest prawie całkowicie zamknięta i właściwie przez wszystkie okna patrzymy do ogrodu. Widzę go również z kuchennego okna przy zlewie, z pokoju od strony zachodniej też widać kawałek ogrodu. W zasadzie cały czas jesteśmy w kontakcie z naturą - chwali inwestorka i dodaje, że kolejną zaletą, którą doceniają razem z mężem, jest dostępność nowego domu: „Nie mamy schodów do pokonania, bezbarierowy dostęp jest też do ogrodu, po prostu cudownie!”
TYLKO MUROWANY!
Konstrukcja parterowego budynku składa się z fundamentów i płyty fundamentowej pierwotnego budynku. Dach jest czterospadowy z drewnianą konstrukcją nośną. „Budynek murowany jest z bloczków ceramicznych HELUZ FAMILY. Mur obwodowy stanowi jednocześnie pionową konstrukcję nośną budynku i jest zakończony wieńcem żelbetowym. Sufit wykonany jest z płyty gipsowo-kartonowej. Przegrody również są projektowane ze systemu HELUZ ”- opisuje budowlaniec David Musil. Wybór systemu HELUZ FAMILY 50 był celowy, gdyż oferuje on najlepsze na rynku właściwości termoizolacyjne w porównaniu z innymi materiałami do murowania jednowarstwowego bez wypełnienia ubytków. Współczynnik przenikania ciepła tego systemu kształtuje się na poziomie domów pasywnych (U = 0,14 W /m2K), a cegły HELUZ FAMILY osiągają te wartości nawet bez dodatkowej izolacji zewnętrznej.
Budowa jest szybsza, a rezultatem jest zdrowsza i bardziej oddychająca konstrukcja o długiej żywotności i niższych kosztach energii. „Dzięki panu Musilowi i pani architekt projekt nowego domu został przygotowany bardzo szybko, a budowa również przebiegła bardzo szybko” - mówi inwestor i po roku mieszkania w nowym domu dodaje: „Życie w obecnym domu jest pod wieloma względami lepsze niż dotychczas. W starym domu zimą mury przenikało zimno, w nowym domu panuje przyjemny klimat zimą i latem. W przeszłości też nieustannie słyszeliśmy odgłosy z pobliskiej ulicy i skrzyżowania, dziś nawet przy otwartych oknach docierają do nas najwyżej jakby z daleka ”. A dlaczego inwestorzy wybrali dom murowany? „Zawsze wierzyłam w cegły, mój tata pracował w cegielni… Murowany dom to murowany dom. Skorzystałam również z dobrego doświadczenia Davida Musila, który wybrał konkretny budulec i jesteśmy z jego wyboru bardzo zadowoleni ”.
NOWOCZESNY WYGLĄD
Obiekt otynkowano białym tynkiem. Antracytowe ramy okienne, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne oraz dachówki betonowe Tegalit w kolorze czarnym podkreślają układ architektoniczny. Zewnętrzny garaż i ogrodzenie wykonane są z opalanego drewna, które jest jednocześnie istotnym elementem dopełniającym architekturę domu. „Pozostaje jeszcze dokończyć pewne szczegóły, zwłaszcza w ogrodzie, gdzie jednak najgorsze mamy za sobą - został mocno zniszczony zarówno przez wybuch, jak i wyburzenie starego domu oraz budowę nowego. Już w zeszłym roku założyliśmy nowy trawnik, odrestaurowaliśmy zagony, nowa pergola jest gotowa, więc tak naprawdę zostały tylko drobne rzeczy - mówi inwestor. Wraz z mężem chwalą sobie wygodne mieszkanie w nowym domu. „Mamy nowoczesny dom, energooszczędny, bez konieczności większej konserwacji, bez barier. Najbardziej cieszy nas wygoda, dostęp do ogrodu i widok. Bardzo się z tego cieszymy ”- mówi pani Skřivánková, dodając, że najwyższy czas zostawić wszystko co złe za sobą i rozpocząć nowy etap życia w nowym domu. Pozostaje tylko życzyć pomyślności w następnym rozdziale.